АТПТЕНИС

ШТО БАРААТ ЏОКОВИЧ И ТИЈАФО? Американецот го прекина натпреварот, навивачите беа зачудени (ВИДЕО)

ОСВЕН за квалитетен тенис и неколку одлични поени, мечот меѓу Новак Џokокович и Франсис Тиафо го одбележа интересна ситуација за време на четвртиот сет.
Имено, Американецот стручно успеа да „украде“ малку време. По еден поен застана на страната на српскиот играч и зачудено ја остави публиката во „Род Лејвер Арена“.

Се испостави дека при еден удар од рекетот, паднала гума, што спречува жиците да вибрираат.

На крајот, Џокович се вклучи во потрагата за да му помогне на ривалот да го пронајде и да продолжи со играта што е можно поскоро.
Во повеќе наврати за време на натпреварот, Тиафо се обиде на различни начини да купи малку време и да си даде повеќе простор за одмор.

На крајот, тоа не беше доволно за да победи. Djоковиќ победи со 3: 1 во сетови, 6: 3, 6: 7 (3), 7: 6 (2), 6: 3.

Сподели: