КОШАРКАНБА

Дончич го сруши Меџик со трипл-дабл. Тој ќе биде најдобар во историјата

ОД 2018 година, дуелот помеѓу Далас и Атланта секогаш се чека со посебен интерес. Лука Дончич и Трај Јанг уште еднаш, во натпревар кој заврши со тесна победа на тимот од Тексас 118: 117, покажа зошто.

Јанг беше подготвен од Маверикс пред три години, а потоа се занимаваше со Хоукс за право на избор на Лука Дончич. Ѕвездата на „јастребите“ сега постигна 25 поени, имаше 15 асистенции и седум скока, но беше засенета од младата ѕвезда на другата страна.


Лука Дончич ги предводеше Мавси до победата со 28 поени и 10 скока и асистенции за седмиот трипл-дабл учинок оваа сезона, што го прави најдобар во НБА-лигата, но и за подвигот што го постигна во оваа категорија во историска смисла.

Дончич на тој начин го прескокна Хавличек на вечната листа и сега е на 13. место со играчот со најмногу трипл-дабл. Така, веќе во средината на третата сезона во НБА-лигата, Дончич успеа во она што на еден од најголемите во историјата му требаше 16 сезони во најсилниот Бостон Селтикс, во текот на кој освои осум титули.


Со 32 трипл-дабл во својата кариера во две категории, Дончиќ прескокна уште еден одличен НБА, Меџик Johnонсон. Легендите го зазедоа второто место на табелата на играчи со најмногу трипл-дабл во првите три сезони од НБА-лигата.


Меџик се запиша и на списокот на гиганти кои имаа најмногу трипл-дабл пред 23-та година од животот. Досега Дончиќ постигна 32 од нив, па му требаат само шест такви натпревари за да се изедначи со рекордерот Оскар Роберстон. Дончиќ сигурно ќе успее бидејќи неговиот 23-ти роденден е само во февруари следната година.


На крајот, да додадеме дека Дончиќ стигна до 20-от натпревар со 25 поени и 11-от натпревар со 10 асистенции со нова одлична игра оваа сезона.

Сподели: