ФУДБАЛШпанија

Ракитиќ го закова голот на Тер Штеген вака. Еден од најдобрите голмани беспомошен

СЕВИЛА ја победи Барселона со 2-0 во првиот полуфинален натпревар од Купот на кралот, а конечниот резултат го постигна Иван Ракитич. На пет минути пред крајот тој постигна брилијантен погодок за неговиот поранешен клуб.

Оливер Торес играше убаво во надворешниот простор длабоко на левата страна од полувремето на Севилја, на што Ракитич извонредно истрча меѓу редовите на Барселона. Таму просторот го отвори стоперот на Барса, Самуел Умтити, кој се сопна и падна, со што се проби офсајд стапицата на неговиот тим.

Благодарение на тоа, Ракитич го отвори патот до голот, но имаше две големи пречки. Него го пречекаа Жорди Алба и Марк Андре Тер-Штеген.
Сепак, Ракитич добро ги реши и двете. Кога стигна на седмерец накосо од лево, тој удри силно со десната рака, со што ги прободе и двајцата ривали. Еден од најдобрите голмани во светот беше немоќен против ракетата на Рокет под гредата.

Ракитич не прослави убав и важен гол за клубот, кој го отпиша летово по шест години, па хрватскиот играч за врска се врати во клубот од кој замина во Барселона во 2014 година.
Кликнете ОВДЕ за видео.

Сподели: