ФУДБАЛШпанија

Суарез го сруши Роналдо и стана рекордер на векот

ЛУИС СУАРЕЗ исто така потврди две недели по 34-от роденден дека годините се само бројка и дека Барселона направила голема грешка кога го отпишаа ова лето.

Неговиот Атлетико, водечкиот тим во Ла Лига, сопна во 22-то коло со ремито на домашен терен против Селта (2: 2), тим од долниот дел на табелата, но Суарез повторно беше брилијантен.

Со двата гола од својот тим, Суарез постигна дури 16 погодоци на првите 17 првенствени натпревари за Атлетико. Со тоа тој стана најбрзиот стрелец на 16 гола во Ла Лига во 21 век.

Суарез го сруши претходниот рекордер Кристијано Роналдо, кој е во првите 17 натпревари за Реал во сезоната 2009/2010. постигна 15 гола. Со историски голови, Суарез оваа сезона постигна 12 поени за Атлетико, со што стана рекордер во Ла Лига. Суарез постигна 419 погодоци со двоен погодок против Селта во неговиот 636-ти настап во клупската кариера.

<script> function resetIframeHeight(o) { o.style.height = o.contentWindow.document.documentElement.scrollHeight + ‘px’; } </script> <iframe id=”sofa-standings-embed-36-32501″ width=”100%” height=”717″ src=”https://www.sofascore.com/tournament/36/32501/standings/tables/embed” frameborder=”0″ scrolling=”no” style=”height:717px!important” onload=”resetIframeHeight(this)”> </iframe> <div style=”font-size:12px;font-family:Arial,sans-serif”>Standings provided by <a target=”_blank” href=”https://www.sofascore.com/”>SofaScore LiveScore</a></div> <script type=”text/javascript” src=”https://www.sofascore.com/bundles/sofascoreweb/js/bin/util/embed.min.js”> </script>

 

Сподели: