АТПТЕНИС

Чилиќ беше исфрлен од Австралија опен во првото коло

МАРИН Чилиќ (43. АТП) загуби во првото коло на Австралија опен од бугарскиот тенисер Григор Димитров (16-ти АТП). Се беше готово по само три сета.

Хрватскиот тенисер загуби убедливо со 4: 6, 2: 6, 6: 7, а во третиот сет Марин промаши 5-3 и ја постави топката на сервисот со кој можеше да се врати во мечот.

Ова е втор пораз на Чилиќ во Австралија откако тој успеа да се пласира во 2. коло на АТП турнирот Мареј Ривер Опен, што се одржува во Мелбурн. Потоа пропушти пет меча поени против Французинот remереми Шарди (66. АТП) и Французинот славеше со 2: 6, 6: 3, 7: 6 (8) по два и пол часа игра.

Сподели: