Дејвис КупТЕНИС

Двократниот освојувач во Мелбурн отпадна откако се разболе: Променете ги правилата!

ВИКТОРИЈА АЗАРЕНКА (31), двократен победник на Австралија опен (2012, 2013) и своевремено тенисерка број еден во светот, сега е контроверзно нокаутирана во првото коло од Мелбурн од есика Пегула со 7: 5, 6: 4 .

Во вториот сет, со ривалот кој водеше со 4: 2, Азаренка служеше ас за 40: 0, а потоа колабираше. Таа едвај се влечеше кон сенката и таму се бореше за воздух. Судијата ги повикал лекарите. Азаренка изгуби откако зеде медицински тајм-аут и отиде во соблекувалната.

На прес-конференцијата по поразот, таа одговори на прашањето дали има некои здравствени проблеми:

“Не знам зошто се прашувате за здравјето на играчот. Сето тоа ќе оди на Интернет, па луѓето ќе судат според тоа. Јас навистина не разбирам зошто е правило да мора да дадете медицинска причина кога сте болни или повредени. Мислам дека тоа треба да се промени, освен ако самите играчи не сакаат да зборуваат за тоа. Дури и легалните лекари не смеат да откриваат никакви информации за состојбата на пациентот, па зошто тогаш ние тенисерите мора да зборуваме за нашите правило? Правилата треба да се променат “.

Сподели: