ФУДБАЛШпанија

Бетис – Барселона 2: 3 Луд натпревар во Севилја. Меси влезе и направи пресврт

На натпреварот од 22-то коло во шпанската лига, Барселона славеше кај Бетис со победнички погодок на Тринкао од 3: 2 во 87-та минута.

Бетис поведе преку Иглесијас (38.), Барса сврте во второто полувреме со голот на Меси (59.), само две минути по влегувањето во игра, и автоголот на Руиз (58.), повторно по ударот на Меси. Екипата на Севилја израмни со голот на „откупениот“ Руиз во 75-та минута.

На три минути до крајот, Бразилецот Тринкао го постигна својот прв гол за победа на Каталонците со неодбранлив удар под гредата.

Барса се најде на второто место со победа, со ист број бодови како третопласираниот Реал, и заостануваат седум бода зад лидерот Атлетико и имаат два натпревари повеќе.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: