АнглијаФУДБАЛ

Ова не им се случи на „црвените“ веќе 58 години. Клоп: Не знам зошто Адријан не ја шутна топката

Во ДЕРБИ од 23-то коло на англискиот фудбалски шампионат, водечкиот Манчестер Сити го совлада шампионот Ливерпул со 4: 1 како гостин .

Актуелниот шампион на Англија загуби дури три натпревари по ред на својот Енфилд, а тоа не му се случило од 1963 година.

Ливерпул одигра слабо, но играта од кошмарот ја одигра голманот Алисон, кој двапати му поклони гол на Сити.

‘Јас сум видов една добра игра, генерално, и низа големи грешки. Кога правите вакви грешки во вакви игри, јасно е дека ќе примите гол. Ми се допаѓа како игравме во првото полувреме, тоа беше изедначена игра во која и двете страни можеа да направат многу проблеми на вториот. Нè изненадија во второто полувреме, не се движевме многу на средината на теренот и примивме голови од две грешки, со две вештини од Фил Фоден ‘, изјави Јирген Клоп по натпреварот и зборуваше за грешките на неговиот голман:

„Тогаш не бевме под притисок. Можеше да ја шутне топката на трибините, и на овој начин само им ја дадовме на нозе. Да не беше тоа, ќе завршеше 1: 1. Игравме толку многу што заслуживме нерешено. Мораме да продолжиме понатаму, ќе го сториме тоа, иако ова не се најсреќните моменти во нашите животи “.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: