Лига на ЕвропаФУДБАЛ

Ајакс го заборави најскапиот играч во историјата на клубот да се пријави во Европа!!!

СЕБАСТИЕН ХАЛЕР, најскапиот играч во историјата на Ајакс, не се најде на списокот холандски екипи што ќе играат во Лигата на Европа.

Ајакс плати 23 милиони евра на Вест Хем во јануари за 26-годишниот напаѓач на Брегот на Слоновата Коска. До вторникот, клубовите можеа да регистрираат список од 25 фудбалери за натпреварувања во Уефа, а името на Халер не беше на списокот на Ајакс. И во клубот тие се шокирани и не знаат како се случи тоа.

“Проверуваме што се случи. Разговараме со Фудбалскиот сојуз на Холандија и Уефа за да видиме кој и каде ја направил грешката. За нас е нејасно што се случи”, рекоа од Ајакс.

Халер веќе одигра шест натпревари за холандскиот шампион и постигна два гола. Ајакс ќе игра против Лил во нокаут фазата од Лигата на Европа, првиот натпревар е во Франција на 18 февруари.

Сподели: