ФУДБАЛШпанија

ГРАНАДА – БАРСЕЛОНА 3: 5 Барса губеше со 2: 0 до 88-та минута и се пласираше во полуфиналето на купот

БАРСЕЛОНА ја победи Гранада на гости со 4: 3 во неверојатниот натпревар од Купот на кралот и се пласираше во полуфиналето.

Гранада водеше со 2-0 со головите на Кенеди (33.) и Солдадо (47.) до 88. минута, но не успеа да ја одржи предноста. Барса намали откако Гризман практично го удри голманот во нога од мртов агол со асистенција на Меси, а топката се одби од него во голот.

Во втората минута од судиското обештетување, Барселона одигра практично идентична акција. Меси повторно го најде Гризман целосно на втората статива, кој уфрли во средина за Алба, а тој погоди со глава за 2: 2 и продолженија.

Како што се очекуваше, гостите се свртеа во 100-та минута кога Алба погоди од левата страна, а Гризман погоди со глава за 2: 3. Но, Гранада се врати само три минути подоцна кога Сергино Дест ја собори Нева во казнениот простор и Феде реализираше пенал од 3-3.

Но веќе во 108-та минута Ескандел слабо го одби ударот на Меси и Де Јонг истрча на топката и погоди за 3: 4. Гостите ја скршија уморна Гранада во 110-та минута кога Jordорди Алба ја заби топката под гредата со фантастичен волеј удар за конечни 3: 5.

Барселона го заврши натпреварот со 36 удари кон противничкиот гол, од кои 20 влегоа во шеснаесетникот. Таа имаше 79 проценти посед на топка, а домаќините шутираа на голот само седум пати за 120 минути.

Леванте и Севилја се пласираа во полуфиналето порано, а Бетис и Алмерија играат во четврток.

Сподели: