АнглијаФУДБАЛ

Погледнете ги сите голови и записи на најлудиот натпревар од Премиер лигата во историјата!!!

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – САУТАМПТОН 9: 0 во 22-то коло од Премиершип е можеби најлудата игра во историјата на една од најатрактивните лиги.

Голијатот за историја започна со историски црвен картон
Започна со црвен картон, кој гостинскиот играч за врска Александре Јанкевиц го доби во 2-та минута за првиот старт на Премиер лигата. Сепак, неговото влегување во Скот Мектоминај беше брутално, па судијата Мајк Дин заслужено го исклучи.

На крајот од мечот, судијата даде голем придонес да се направи историјата на Голијат на Јунајтед, а до крајот на првото полувреме, Арон Ван-Бисака, Маркус Рашфорд, Јан Беднарек со автогол и Единсон Кавани му донесе на Јунајтед 4:0 предност.

Распаѓање на Саутемптон по вториот црвен и уште три гола во последните шест минути
Во второто полувреме Ентони Марсијал и Мектоминај погодија за 6: 0 до 71. минута, но Саутемптон издржа уште 15 минути за да не прими нов гол. Сепак, тој целосно се распадна во 87. минута кога Дин пресилно владееше со Беднарек. Тој направи прекршок над Марсијал за изведување пенал, но црвениот картон беше премногу.

Со двајца играчи помалку, Саутемптон прими уште три гола во преостанатите шест минути. Нив ги постигнаа Бруно Фернандес, Марсијал и Даниел.
Така, само по трет пат во историјата на Премиер лигата, тимот победи со девет гола разлика. Претходно, само Јунајтед успеа да го стори тоа против Ипсвич во 1995 година и Лестер исто така во Саутемптон во 2019 година. Двата пати резултатот беше исто така 9: 0.


За историската победа на Јунајтед, постигнаа дури седум негови играчи, што е само втор пат еден тим да има толку многу стрелци на натпреварот од Премиер лигата по натпреварот помеѓу Челси и Астон Вила во 2012 година.


Јунајтед постигна дури 12 гола против Саутемптон во деветтата сезона оваа сезона. Така тој се изедначи со рекордот на Премиершип, кој сè уште го држи Блекбурн против Нотингем во 1995/1996 година, Тотенхем против Виган во 2009/2010 година. и Манчестер Сити против Ватфорд 2019/2020.

Сподели: