ИталијаФУДБАЛ

Кристијано Роналдо стана најдобар стрелец во историјата на фудбалот

Со двата гола за победа на Јувентус кај Интер (2: 1) во првиот полуфинален натпревар од Купот на Италија, КРИСТИЈАНО РОНАЛДО стана најдобриот стрелец во историјата на фудбалот кога станува збор за головите на официјалните натпревари.

Три дена пред неговиот 36-ти роденден, тој го постигна својот 763-ти гол во кариерата
Дури и со осмиот натпревар оваа сезона во кој постигна два гола, според кои тој е рекордер на Петта и шести погодок (на осмиот натпревар) на Сан Сиро, Кристијано Роналдо стигна до 22 гола на 23-от натпревар од оваа сезона со 763 гола стана најдобар стрелец досега.

Со првиот гол на Интер, кој го постигна со силен удар од белата точка на средината на голот, Роналдо израмни со Пеле и Јозеф Бикан, кои постигнаа по 762 гола на официјалните натпревари. Тој ги прескокна и стана рекордер благодарение на фактот што го искористи недоразбирањето помеѓу Бастони и Хандановиќ, им ја одзеде топката и постигна историски погодок во празната мрежа.

Зошто 763 погодоци на Роналдо вредат повеќе од 800 и дел од оние на Бикан или над 1000 на Пеле?
Многу извори им припишуваат многу повеќе голови на Бикан и Пеле отколку на пример, затоа што официјалната статистика на Бикан вклучува 24 погодоци што тој ги постигна за резервите на Виена Рапид или 19 погодоци што ги постигна додека играше на натпревари за преродба за тимови од различни региони. Тој исто така ги брои трите гола кои ги постигна во Купот на Австрија за аматерскиот тим Рапида или хет-трикот што го постигна за Германија како стрелец на „Бохемија и Моравија“. Од друга страна, Пеле горко одбива да прифати дека Кристијано Роналдо го срушил затоа што тој си припишува над илјада гола на себе. Секако, тој не спомнува дека има постигнато многу од нив на модни ревии и изложби.

Сепак, бројките на Кристијан се неспорни, несомнени и, клучно, тие се однесуваат исклучиво на голови на официјалните натпревари. Постигна 31 погодок за Спортинг, 118 за Манчестер Јунајтед, 451 за Реал, 102 за Португалија и 111 за Јувентус, од кои последните два беа израмнување со Пеле и Бикан и да поведе пред нив на вечната табела на најдобрите светски стрелци.

Само еден голгетер може да го сруши Кристијано Роналдо
Меѓу првите пет има Ромарио на четвртото место со 740 голови и на петтото место, единствениот што може да го сруши Роналдо, Лионел Меси со 720 голови.

Тој е за тоа да биде две години и четири месеци помлад од Роналдо, но не е во прилог на тоа што возраста на Португалецот и наводната возраст не значат ништо кога станува збор за неговите голгетерски способности.

Сподели: