АТПТЕНИС

Федерер објави кога се враќа на тенисот и која е неговата цел

РОЏЕР ФЕДЕРЕР ќе се врати на натпреварите во март на турнирот во Доха по пауза од 13 месеци и две операции на десното колено.

„За прв пат имам чувство дека коленото е подготвено за натпревари“, изјави за швајцарското радио Федерер, кој за шест месеци ќе наполни 40 години.

Во декември, Федерер навести дека не е сигурен дали неговата кариера завршува поради повреда, а потоа дополнително ги разочара сите објавувајќи дека нема да се натпреварува на првиот Грен слем во сезоната на Австралија опен. Сега Швајцарците го избраа АТП 250 турнирот во Доха за да се вратат во натпреварувањата, кој е закажан за 8-13 март.

„За мене и за мојот тим беше важно тоа да биде мал турнир, а не голем со сите стресови што ги придружуваат ваквите турнири“, објасни Федерер, кој никогаш немал толку долга пауза во својата кариера. Најдолго траеше шест месеци, од јули 2016 година до јануари 2017 година, кога тој имаше артроскопија на левото колено.

Швајцарецот, кој досега има освоено 20 грен слем титули, како и неговиот голем ривал, Шпанецот Рафаел Надал, не се враќаат на терените без амбиција и немаат намера да избегнуваат турнири на земја како што тоа го стори во 2017 и 2018 година .

„Сè уште сакам да освојувам големи турнири и подготвен сум да одам на долг и тежок пат за да го постигнам тоа“, рече Федерер, чии приоритети се Вимблдон, Олимписките игри во Токио – досега само олимписко злато во индивидуална конкуренција – и УС Опен .

„Но, јас исто така сакам да играм на земја“, додаде тој.

Сподели: