ГерманијаФУДБАЛ

Претседател на Баерн: За малку ќе се задушев кога видов колку должи Барселона!!!

КАРЛ-Хајнц Румениге, претседателот на Баерн, е познат како човек кој не бира зборови и секогаш го кажува точно она што го мисли во тој момент.

Вчера тој даде интервју за „Скај Спорт“ во кое го коментираше можното заминување на Давид Алаба во Реал Мадрид, но се осврна и на кризата што ја тресе Барселона.

Пред два дена, шпанскиот весник Ел Мундо објави досега непознати детали од неверојатниот договор што Меси го има со Барселона. Ексклузивот на „Ел Мунд“ крена многу прашина во Шпанија, а го прочита и Румениге.

“Читав за долговите на Барселона за појадок, скоро се гушев. Ако Баерн имаше такви долгови, не би можел да спијам. Сепак, мислам дека ништо нема да се случи. Клуб како Барселона нема да пропадне бидејќи тоа значи премногу за регион како Каталонија “, рече тој. е главниот човек на Баерн, па додаде:

“Во секој случај, жал ми е што клубовите можат да влезат во такви долгови. Ние во Баерн гледаме клубови како Барселона и многу Италијанци кои не можат да ги плаќаат своите плати и ние продолжуваме според нашиот модел. Покрај спортскиот успех, економската стабилност секогаш мора да се води “.

Сподели: