РАКОМЕТСЕХА Лига

Нексе тесно поразен кај Вардар!!!

Ракометарите на Вардар тесно го победија Нексе во второто коло од СЕХА-лигата 27:26.

Иако губеа во неколку наврати со четири гола разлика, ракометарите на хрватскиот клуб се враќаа од негатива и можеа да стигнат барем до бод во последната минута.

Чупиќ постигна шест гола за Вардар
Хрватскиот репрезентативец Јанко Кевиќ имаше шанса двапати да погоди за израмнување, но Борко Ристовски го блокираше голот на домашниот тим.

Кај Нексе, Кевиќ беше најефикасен со седум погодоци, додека кај Вардар, Иван Чупиќ и Филип Талески постигнаа по шест гола.
На Нексе тренер беше помошникот тренер Перица Лелиќ во отсуство на главниот тренер Бранко Тамче, кој штотуку пристигна на клупата на Нашице. Да потсетиме, пред неколку дена тренерот Хрвоје Хорват го напушти Нексе, кој стана селектор на Хрватска.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: