АнглијаФУДБАЛ

Клоп: Јасно е дека не би донеле играч од Престон во нормалниот преоден рок!!!

Очајната потрага по играч кој ќе им помогне на лекувањето на повредите на разредената одбрана на Ливерпул, Јирген Клоп заврши со доведување на Бен Дејвис.

Сепак, не станува збор за 27-годишниот лев бек на Тотенхем и репрезентацијата на Велс, туку за дефанзивец два години помлад, кој е член на второлигашот во Престон од почетокот на неговата кариера.

Ниту Дејвис не можеше да поверува
Ливерпул плати два милиони евра за него и го остави својот нов играч во шок.


“Ова е огромна можност. Секако, малку бев изненаден кога првпат слушнав за интересот на Ливерпул, но кога се собрав, јасно е дека ме чека неверојатна можност”, рече Дејвис, признавајќи дека никогаш не бил на култниот Енфилд порано.

Свесен дека навивачите очекуваат повеќе звучни засилувања, Клоп призна дека во друга ситуација немаше да посегне по такво решение.

“Секоја ситуација создава можности. Мислам дека е јасно дека во нормален преоден рок не би гледале дали Престон има играч за нас. Но, откако го видовме, и ситуацијата со повредите стана појасна, станавме прилично возбудени. Го гледаме неговиот квалитет, но и потенцијалот затоа што има 25 години и има уште многу пред него.Ми се допаѓа како игра, тој е добар во дуелите, паметен е и разноврсен затоа што играше во одбрана и со тројцата и четворица играчи “, рече Клоп.

Донеле и 20-годишен Турчин на заем
Покрај Дејвис, Ливерпул донесе уште еден стопер пред крајот на преодниот рок, 20-годишниот Турчин Озан Кабак, чие доаѓање на позајмица Шалке плати 2,5 милиони евра, а на лето ќе има опција за откуп за 30 милиони .
“Ова е огромна можност. Секако, малку бев изненаден кога првпат слушнав за интересот на Ливерпул, но кога се собрав, јасно е дека ме чека неверојатна можност”, рече Дејвис, признавајќи дека никогаш не бил на култниот Енфилд порано.

Свесен дека навивачите очекуваат повеќе звучни засилувања, Клоп призна дека во друга ситуација немаше да посегне по такво решение.

“Секоја ситуација создава можности. Мислам дека е јасно дека во нормален преоден рок не би гледале дали Престон има играч за нас. Но, откако го видовме, и ситуацијата со повредите стана појасна, станавме прилично возбудени. Го гледаме неговиот квалитет, но и потенцијалот затоа што има 25 години и има уште многу пред него.Ми се допаѓа како игра, тој е добар во дуелите, паметен е и разноврсен затоа што играше во одбрана и со тројцата и четворица играчи “, рече Клоп.

Сподели: