ФранцијаФУДБАЛ

ЛИОН – БОРДО 2: 1 Лион привремено го презеде врвот на лигата со погодок во 93-та минута

Во 22-то коло од француската Лига 1, Лион го победи Бордо со 2: 1 на домашен терен и привремено го презеде врвот на првенствената табела.

Головите за водечкиот тим на лигата ги постигнаа Карл Токо Екамби во 32-та и Лео Дубоис во 93-та минута. Единствениот погодок на Бордо го постигна Самуел Калу во 55.минута од натпреварот.

Екипата на Руди Гарсија сега води со 46 бода, еден бод повеќе од ПСЖ и Лил на второто и третото место, но имаат и натпревар помалку.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: