КОШАРКАНБА

Богданович го надигра Дончич во играта на сезоната

БОЈАН БОГДАНОВИЧ постигна 32 поени за 32 минути игра во победата на Јута 120: 101 против Далас Маверикс Лука Дончич.
Богдановиќ имаше 10/16 од игра, шутираше тројка 7/11, и слободни фрлања 5/5. Ова беше 11-та последователна победа

Ова е најдобриот настап на хрватски кошаркар оваа сезона.
Богданович имаше 10/16 од игра, шутираше тројка 7/11, и слободни фрлања 5/5. Ова беше 11-та последователна победа на неговиот тим.

Кај Маверикс најефикасен беше Лука Дончич со 25 поени. Тој имаше седум асистенции и шест скока, а имаше и удар од 8/17 од играта. За три, Словенецот шутираше 2/6, а од слободни фрлања имаше и 7/10.

Јута доминираше во текот на целиот натпревар и еднаш имаше +30. Во моментов, тимот на Богданович е прв на Запад.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: