РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Хансен ја разби Шпанија и рече: Египет беше ноќна мора

ДАНСКА во одличен натпревар ја победи Шпанија со 35:33 и влезе во финалето на Светското првенство во ракомет.

Незапирливиот Микел Хансен постигна 12 гола и ќе биде најголемата закана за Шведска во финалето. По Шпанија, Хансен се присети на четвртфиналниот натпревар со Египет каде Данците поминаа само по подобар учинок на седмерецот. Најдобриот играч на Данците одигра лошо тој ден.

“Не може да се опише против Египет. За мене, тој натпревар беше кошмар. На крајот, среќата не погледна. Беше задоволство да се игра на овој натпревар против Шпанија, за разлика од Египет”.

Тој рече за Шведска:

“Треба да спиеме, и после тоа почнуваме да се подготвуваме за мечот со Шведска. Го гледав првото полувреме против Франција, но и некои други нивни натпревари на турнирот. Тие играат одбрана со 6: 0, контранапади и се дисциплинирани во нападите. Можам само да кажам дека им оди добро “.

Сподели: