АнглијаФУДБАЛ

ТОТЕНХАМ – ЛИВЕРПУЛ 1: 3 Катастрофалната одбрана на Тотенхем му ја донесе победата на шампионот!!!

Фудбалерите на Ливерпул славеа во рамките на 20-то коло во Премиер лигата на гостувањето против Тотенхем со резултат 3: 1. Стрелци на тимот на Јирген Клоп беа Фирмино (45 + 4), Александар-Арнолд (47) и Салах (65), додека Хојбјерг (49) погоди за Тотенхем. Ова беа првите голови на Ливерпул и победа во Премиер лигата во 2021 година.

Веднаш на почетокот на натпреварот, играчите на Тотенхем и Ливерпул дадоа навестување каква игра ќе гледаме во Лондон. Веќе во третата минута Садио Мане ја пропушти првата голема можност за Ливерпул. Тој беше ангажиран од Мохамед Салах од левата страна во нападот на гостите, а Сенегалецот изби пред lorорис и шутираше покрај голот.

Сон беше соборен во казнениот простор во 20-та минута, но Аткинсон не досуди ништо
Само една минута подоцна Тотенхем поведе. Тој го погоди Сон од одлична прилика при убаво додавање на Хари Кејн, но повторениот удар покажа дека Сон е во милиметарската заднина кога првпат ја прими топката.

Немаше одлични можности во следните минути, единственото нешто што вреди да се потенцира беше помошта што му беше укажана на гореспоменатиот Кејн, кој постојано имаше проблеми со глуждот во текот на првиот дел. Во 20-тата минута Сон повторно ја избегна одбраната на Ливерпул, го прегази Матипа од левата страна, при судир со рамената, стоперот на гостите го сруши Кореецот, но судијата Аткинсон покажа дека тој игра уште. ВАР не одговори во таа ситуација.

Мане со промашувања го одбележа првото полувреме за Ливерпул
Опишаната акција на Тотенхем беше само вовед во одлични неколку минути. Прво, во 22-та минута Тотенхем повторно се закани преку Сон од контранапад. Сон со својот брз чекор избега од одбраната на гостите, но слабо шутираше од работ на казнениот простор и Алисон го одбрани неговиот удар.

Од друга страна, на Салах и Мане им се заканија само две минути подоцна. Египќанецот прекрасно ја префрли одбраната на Тотенхем и го ангажираше Мане, кој шутира од најдобрите пет, но капитенот на Тотенхем, Лорис добро брани. Следните минути беа проследени со малку полесен ритам, со топка најмногу во поседот на Ливерпул.

Гостите повторно нападнаа преку Мане во 33 и 36 минута. Сепак, овој пат стоперите Родон и Диер реагираа добро во двете ситуации и ја скршија топката пред напаѓачот на Сенегал. За време на интервенцијата, Диер успеа да се повреди, но набрзо стана и ја продолжи играта.

Кога не постигна гол, Мане и помогна на Фирмина во последните секунди од првото полувреме
Промаши една од безбројните можности во првото полувреме на Мане во 42-та минута. Овој пат, Фирмино му подаде, Мане имаше грб играч на Тотенхем, но некако успеа да возврати и да испрати опасен удар кој го одбрани Lорис.

Она што го одбрани во 42., тој не успеа во четвртата минута од судиското обештетување на првото полувреме. Мане овој пат беше во улога на асистент. Тој влезе во шеснаесетникот од левата страна и убаво мина за Фирмина, кој се чекаше на втората статива и постигна гол во празната мрежа. После голот, судијата Мартин Аткинсон веднаш настапи на крајот на првото полувреме.

Тотенхем го намали водството на гостите веднаш штом го напуштија центарот
На почетокот на второто полувреме и двајцата тренери се сменија. Поради повреда, Хари Кејн излезе во Тотенхем, додека беше заменет со Аргентинецот Ламела. На него му се придружи Хари Винкс наместо Серж Ауриер. Во Ливерпул, стоперот Филипс го замени Матип.

Веќе во 47. минута го видовме првиот гол во второто полувреме. Од левата страна на нападот на Ливерпул, Садио Мане, lorорис го одбрани неговиот удар, но топката се одби на волеј Трент Александар-Арнолд кој погоди за 2: 0.

Сепак, прославата на Ливерпул траеше само една минута. Веднаш по стартот од центарот, фудбалерите на Joseозе Мурињо го намалија водството на гостите. Пјер-Емил Хојбјерг погоди прекрасно од околу 20 јарди од голот на Ливерпул на асистенција од Бергвијан. Изненадувачки е реакцијата на одбраната на Ливерпул, која го остави Данецот сам на ударот.

На третиот погодок на Ливерпул лошо реагираше домашниот стопер Родон
Веќе во 55. минута, Ливерпул повторно ја зголеми предноста. Сепак, овој пат голот на Салах беше поништен поради ракометот на Фирмин на почетокот на акцијата. Се чини дека топката се одби од раката на Диер во Фирминово, но судијата Аткинсон пресуди во корист на домашниот тим откако ги прегледа снимките.

Сепак, девет минути подоцна, по краткото затишје, немаше помош за Тотенхем. Александар-Арнолд погоди од десната страна, а во средина чекаше Мане, кој со силен удар убаво погоди од непосредна близина. Треба да се забележи лошата дефанзивна реакција на домашниот стопер Родон, кој само гледаше како топката минува покрај него кон Мане.

Ливерпул за викендот повторно гостува во Лондон
Интензитетот на натпреварот нагло падна по третиот гол на Ливерпул. Екипата на Јирген Клоп ја презеде топката во своите нозе и не ја испушти лесно. Triedозе Мурињо се обиде и со воведувањето на Герет Бејл во 81. минута, но тоа не му донесе ништо вредно за споменување.

Со оваа победа, Ливерпул скокна на четвртото место на првенствената табела со само четири бода помалку од водечкиот Манчестер Сити, додека Тотенхем остана шести со 33 бода, или четири помалку од Ливерпул. Во следното коло, Ливерпул повторно ќе игра во Лондон, овој пат против Вест Хем, додека Тотенхем ќе игра против Брајтон.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: