РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Еден од најдобрите ракометари направи глупост во кариерата: Не знам што ми се случи!!!

ЕДЕН од најлудите натпревари во историјата на ракометот го одиграа Данска и Египет во четвртфиналето на Светското првенство. По регуларниот дел и продолженијата беше 35:35 часот, а Данците беа посреќни во изведувањето на седмерци, со што го нокаутираа домаќинот на натпреварувањето.

Данците можеа да победат во првото продолжение, но нивниот најдобар играч Микел Хансен направи неверојатна глупост. Откако Египет намали на 34:33, Данска имаше напад за победа. Останаа само неколку секунди до крајот кога хрватските судии забележаа пасивен напад. Топката се најде во рацете на Хансен, кој требаше само да ја остави топката на паркетот и времето ќе истече. Сепак, најдобриот играч на Данска се измами и ја исфрли топката надвор. Според правилата, тоа беше фаул за црвен картон и седмерец за Египет. Хансен беше исклучен, а Египќаните искористија седмерец за ново продолжение.

„Никогаш не ми се случило тоа“, рече Хансен по натпреварот што го опиша како најлуд во кариерата во репрезентацијата.

“Имав отворено десно крило, отидов таму за да ја фрлам топката кога беше досуден пасивен напад. Јас сум виновен, требаше да ја ставам топката на паркетот. За среќа, на крајот не чинеше”.

Голманот Никлас Ландин беше херој на Данците во продолженија и седмерци.

“Неверојатна игра е. Пресреќен сум што одам понатаму, но исто така и тажен за египетските ракометари. Тие не заслужија да тагуваат по ваков судир”, рече Ландин, додека данскиот тренер Николај Јакобсен рече дека имал неколку години во текот на играта.

Бранителот на титулата Данска во полуфиналето ќе игра против европскиот првак Шпанија.

Сподели: