ФУДБАЛШпанија

Погледнете ја акцијата и целта на која се восхитува светот. Ракитиќ е дел од бајка!!!

ИВАН РАКИТИЧ погоди со прекрасен лоб за конечни 3-0 на Севилја против Валенсија во осминафиналето од Купот, а пред тоа беше дел од феноменална акција за втор гол.

Во него учествуваа сите 11 играчи на Севилја со најмалку еден контакт со топката, кои имаа 37 непрекинати додавања во текот на скоро една минута од акцијата.
Она што ја прави веќе одличната акција уште поимпресивна е тоа што започна под жесток притисок на играчите на Валенсија, па првиот пораз во него беше всушност удар на голманот Буну. Таква топка едвај ја спаси Акуна на аут-линија.

Високиот притисок на противниците тогаш стана уште посилен, но играчите на Севилја, иако компресирани во својот шеснаесетник, најпрво го издржаа тој притисок и ја спасија топката, а потоа во продолжението на акцијата со прецизни додавања го освоија теренот и завршија тоа со голот на Луук Де Јонг.

Сподели: