РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Повредата на Сагосен влијаеше на исходот. Шпанците се подобри од Норвежаните за полуфинале!!!

Ракометната репрезентација на ШПАНИЈА оствари пласман во полуфиналето на Светското првенство во Египет со победа над Норвешка со резултат 31:26.

Тимот на тренерот Рибера го победи актуелниот светски вицешампион полесно отколку што се очекуваше. Шпанците не загубија во ниту еден момент од играта, а при првата значајна разлика се разделија во деветтата минута поведувајќи со 6: 3.

На Норвежаните не им помогна серијата од 3-0 на влезот во второто полувреме.
Тие експоненцијално ја зголемија својата предност која во 25-та минута порасна на високи плус шест (16:10). Шпанија поведе и со шест гола предност на полувремето (21:15 часот).

Иако Норвежаните влегоа во второто полувреме со серија од 3: 0, а Шпанците беа без гол седум минути, нивната победа никогаш не беше доведена во прашање. Шпанците мирно ја одржуваа предноста од четири гола, а кон крајот поведоа со пет гола разлика.

Треба да се напомене дека во првото полувреме повредениот Сагосен го напушти теренот и замина во соблекувалната, додека вториот дел од играта започна на клупата. Тоа беше преголем хендикеп за Норвешка, која освои сребро на последните две Светски првенства.

Шпанија во полуфиналето игра со Данска.
За Шпанците најдобар стрелец беше Алекс Душебајев со осум погодоци, додека кај Норвежаните шест гола постигна Магнус Јондал по левото крило. Треба да се споменат и одлични голмани на обете страни. Коралс одбрани 18 топки за Шпанија и Бергеруд 15 за Норвешка.

Во полуфиналето, во петок од 20:30 часот, Шпанија ќе игра против Данска, која го совлада Египет по седмереци.

Сподели: