ГерманијаФУДБАЛ

Дали знаете колку заработува Јирген Клоп годишно?

Јирген Клоп потпиша нов договор со Ливерпул на крајот на 2019 година, кој треба да трае до летото 2024 година.

Одличниот германски тренер го оживеа клубот од „Енфилд“ и за нешто повеќе од пет години го направи еден од најсилните тимови во светот. Клоп играше финале во Лигата на шампионите и Лигата на Европа со Ливерпул пред да го освои ЛП во 2019 година, а минатата сезона му донесе на клубот титула во Англија по 30 години.

По освојувањето на Лигата на шампионите, Клоп доби годишна плата од дури 18 милиони евра, што го прави еден од најплатените тренери во светот. Но, тоа не е сè што заработува Германец годишно.

Франс Фудбал објави дека Клоп заработува уште осум милиони евра годишно од спонзорски договори, со што неговата годишна плата се искачува на огромни 26 милиони евра. Клоп ги промовира британски Скај, Опел и ВР-банка, а е заштитно лице и на пивото Ердингер Висбрау.

Сникерс ќе се рекламира и за време на Европското првенство ова лето, а вредноста на тој договор не е позната. Клоп нема профили на социјалните мрежи, а тој ја одбил понудата на Амазон за Ливерпул да учествува во серијата „Или ништо“, што навлегува во приватноста на фудбалските клубови.

Иако има огромен договор, Клоп не е најплатениот. Таа титула сè уште ја држи Диего Симеоне, кој има плата 22 милиони евра годишно од Атлетико.

Сподели: