РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Франција ја скрши Унгарија во продолженијата, Шведска го победи Катар за полуфинале

НАЈУБАВА четвртфинална победа оствари Шведска, која го победи Катар со 35:23. Лукас Пелас и Валтер Кринтц беа најефикасни кај Швеѓаните со по осум погодоци. Катарската репрезентација ја предводеше Франкис Марцо со пет погодоци.

Швеѓаните ќе се борат за место во финалето против Франција, која само по продолженија успеа да го скрши отпорот на Унгарците и да слави со 35:32. По 60 минути, резултатот беше 30-30. Унгарците брилијантно ја отворија играта и во неколку наврати имаа и шест гола предност во првото полувреме, но Французите успеаја да ја намалат негативата на два гола до паузата. Франција влезе во последните три минути од основниот дел со три гола предност (30-27), но Унгарците победија во продолжението со серија од 3-0. Во дополнителните десет минути Французите беа подобри и изборија пласман во полуфиналето.

Мишел Гигоу со шест погодоци и Уго Дескат со пет беа најдобри стрелци кај победниците. Бенце Банхиди постигна шест гола за Унгарците, а Мате Лекаи и Бендегуз Бока постигнаа по пет гола.

Полуфиналните натпревари се закажани за петок, 29 јануари. Од 17:30 часот Франција и Шведска ќе се борат за финале, а од 20:30 часот Данска и Шпанија.

Сподели: