ИталијаФУДБАЛ

Аталанта во вистинска убавина со пет гола го сруши Лацио за полуфинале во Купот!!!

Фудбалерите на Аталанта се пласираа во полуфиналето на Купот на Италија, откако во Бергамо го совладаа Лацио со 3: 2.

Во возбудлив натпревар, Аталанта водеше преку Џимзити (7), со Муриќи (17) и Ачерби (34) да му донесе водство на Лацио. Сепак, најпрво Малиновски (37) израмни, а Рус Миранчук (57) донесе победа и додавање на Аталанта, која постигна гол, иако во 54. минута останаа без исклучениот Паломин.

Бошко Шутало остана на клупата на Аталанта, додека Марио Пашалиќ се повреди.

Аталанта го чека подобриот од Наполи и Специја во полуфиналето, кое ќе се игра во четврток.

Сподели: