РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Историски дебакл на хрватскиот и балканскиот ракомет…

ДЕБАКЛ од Хрватска да ја потврди многу лошата состојба на ракометот во регионот што произведе некои од најдобрите ракометари во историјата. 

Најтежок пораз и најлош пласман на Светските првенства

Хрватска, минатогодишната европска вицешампионска и ракометна велесила, која освои едно златно, едно бронзено и три сребрени медали на Светските шампионати од 1995 година, беше исфрлена од СП 2021 со најтешкиот пораз во историјата на Светските првенства, 38:26 против Данска.

Со најтешкиот пораз досега на Светските првенства, Хрватска го постигна најлошиот пласман на светските првенства во историјата. Досега беше 13-то место во 1997 година во Јапонија, а од катастрофата против Данска е 15-то место (од 32 репрезентации) во Египет во 2021 година.

Последен пат Балканот беше толку лош во 1997 година.

Само што ја спомнавте 97 година. последен пат се случи повторно она што се случи сега. Кога Хрватска, само една година порано, олимписки шампион и актуелен светски вицешампион, беше само 13-та, заедницата Србија и Црна Гора наречена Југославија го зазеде деветтото место. 

Ова беше последен пат ниту една балканска репрезентација да не се најде меѓу осумте најдобри на Светското првенство. Сега, 24 години подоцна, по Македонија и Словенија, Хрватска испадна за нов дебакл на балканскиот ракомет во светот.  

Дебакл на Хрватска да го потврди падот на регионот, кој е ракометна велесила.

Хрватска, од друга страна, не е меѓу осумте најдобри во големото натпреварување за прв пат од 2002 година. Следната година стана светски првак, а една година подоцна, носител на олимписки златен медал. Сега, по 22 настапи на Европски шампионати, Светски првенства и Олимписки игри каде стигна до четвртфиналето, не успеа да го стори тоа за прв пат на Светското првенство во 2021 година.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: