АнглијаФУДБАЛ

Лампард: Разочаран сум што Челси не ми даде повеќе време

ФРАНК ЛАМПАРД го објави ова за прв пат откако беше отпуштен од функцијата тренер на Челси.

Челси потроши 247 милиони евра на засилувања, но на средината на шампионатот се наоѓаат само на деветтото место, на 11 бода од врвот и пет бода под зоната во Лигата на шампионите.

„Ова беше тешка одлука“

Со 1,67 поени по натпревар, Лампард е четвртиот најлош тренер на Челси во историјата на Премиершип. 

„Никогаш не е добро време да се разделиме со легенда како Френк, но по многу размислување и размислување беше одлучено дека е потребна промена за да се подобрат игрите и резултатите на тимот до крајот на сезоната“, објави Челси.

Роман Абрамович, сопственикот на Челси, исто така, официјално објави отказ за менаџерот.

“Ова е многу тешка одлука. Не само затоа што имам совршен личен однос со Френк и неизмерно го почитувам. Тој е човек со голема личност и највисока работна етика. Сепак, во овие околности веруваме дека е најдобро да се замени му благодарам на Френк и посакувам се најдобро. Тој е икона на овој голем клуб и неговиот статус тука останува недопрен. Тој секогаш ќе биде срдечно пречекан на Стемфорд Бриџ”, рече Абрамович.

Лампард успешно ја заврши својата работа минатата сезона со освојување на четвртото место и пласман во финалето на ФА купот, но многу повеќе се очекуваше оваа сезона по големи инвестиции.

„Горд сум и разочаран“

Неговото отпуштање не е изненадување, но Лампард е разочаран, како што изјави во својата изјава.

“Ми беше голема привилегија и чест да бидам тренер на Челси, клуб кој беше голем дел од мојот живот толку долго. Пред сè, сакам да им се заблагодарам на навивачите за неверојатната поддршка што ја имав во последните 18 месеци. Се надевам дека знаат колку ми значеше тоа. Ја прифатија оваа позиција, ги разбрав предизвиците што ме очекуваат во тежок период за клубот. Горд сум на постигнатото и горд сум на играчите кои влегоа во првиот тим од младинскиот погон и играше добро. Тие се иднината на клубот. Разочаран сум што немав повеќе време оваа сезона да го придвижам клубот напред, на едно повисоко ниво. Би сакал да му се заблагодарам на г-дин Абрамович, управата, играчите, моите соработници и сите во клубот за нивната работа и посветеност, особено во овие невидени и предизвикувачки времиња. Му посакувам на клубот се најдобро во иднина “,напиша Лампард.

Него го заменува Тухел

Веќе на крајот на 2020 година, клубот започна да бара ново решение на клупата . Во меѓувреме, тие веќе стапија во контакт со Ралф Рангник, кому му беше понудена опција да работи како привремен тренер до крајот на сезоната. Тој одби. Тие исто така добија негативен одговор кога отидоа да го земат  Нагелсман, кој е тренер на РБ Лајпциг. 

Желбата на клубот беше да се донесе германски стручњак како замена, кој ќе биде полесно да работи со скапи играчи Тим Вернер и Каи Хаверц. Така, изборот падна на Томас Тухел, кој неодамна замина од Пари Сен Жермен.

Сподели: