РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Ова се паровите од нокаут фазата на Светското првенство. Веднаш на почетокот на спектаклот

Шест репрезентации на Европа, една Африка и една Азија се пласираа во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет.

Четвртфиналните натпревари се играат на 27 јануари, а најинтересен е судирот меѓу европскиот шампион Шпанија и Норвешка. Франција ќе бара пат до полуфиналето преку Унгарија, бранителот на титулата Данска ќе игра против домаќинот Египет, а Катар ќе игра против Шведска.

Во полуфиналето на 29 јануари, подобриот од дуелот помеѓу Шпанија и Норвешка оди на Данска или Египет, а втората полуфинална двојка е Франција / Унгарија – Катар / Шведска.

Натпреварот за третото место и финалето се игра на 31 јануари.

Сподели: