НБА

Пред точно една година, Коби Брајант и неговата ќерка загинаа при пад на хеликоптерот

ДЕНЕС, пред една година, при пад на хеликоптер на околу 50 километри од Лос Анџелес загина Коби Брајант, заедно со неговата ќерка, пилотот и уште шест други семејни пријатели.

Тие отпатуваа во Таузенд Оукс на натпревар од кошаркарскиот тим на ќерката на Коби, на кој Коби беше тренер, но поради густата магла пилотот ја изгуби ориентацијата и удри во планина кај Калабасас.

Тоа беше една од најболните спортски трагедии во историјата бидејќи еден од најдобрите кошаркари на сите времиња го загуби животот, на млада возраст од 41 година, неполни четири години по крајот на неговата величествена кариера.

Брајант играше за Лејкерси цели 20 години и освои пет титули во НБА (2000, 2001, 2002, 2009 и 2010 година), беше двапати најдобар стрелец во лигата, двапати МВП на финалето и еднаш МВП на сезоната. Дури 18 пати беше избран на Ол Стар натпревар, 11 пати во најдобар, и двапати во втора и трета петорка од лигата, девет пати во првата и три пати во втората најдобра дефанзивна петорка.

Надвор од НБА, тој освои две златни медали на Олимписките игри со репрезентацијата на САД (2008 и 2012 година), а кариерата ја заврши со просек од 25,0 поени, 5,2 скока и 4,7 асистенции. Тој постигна вкупно 33.643 поени во НБА, со што го достигна третото место на историската табла, од која во меѓувреме го однесе Леброн  на четвртото место.

Заминувањето од кошарката не ги запре неговите успеси. Тој напиша многу продадени книги за деца, ја имаше ТВ серијата Детали во кои ја анализираше играта на млади basketball ѕвезди на кошарката, а за анимираниот филм Dear Basketball според неговата истоимена песна во 2018 година тој доби Оскар.

Сподели: