РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Дански селектор: Победа против Хрватска, не е потребна по секоја цена!!!

ХРВАТСКАТА ракометна репрезентација ќе го одигра последниот натпревар од втората фаза на натпреварувањето на Светското првенство во Египет во понеделник од 20:30 часот.

Противник е Данска, која веќе го обезбеди првото место во групата и пласман во четвртфиналето. Покрај тоа, Данците беа заболени од цревен вирус што ги спречи да тренираат во недела.
Седум или осум члена на данската делегација имаат здравствени проблеми
Тренерот Николај Јакобсен потврди дека левото крило на ПСЖ, Микел Хансен се чувствува најлошо, со уште седум или осум членови на тимот кои имаа проблеми со цревни проблеми во неделата.

Оние кои немаа здравствени проблеми отидоа да ги видат пирамидите во Гиза. Меѓу нив не беше споменато менито Јакобсен, кој исто така имаше проблеми со дебелото црево. Престојот во хотелот му даде можност да објави натпревар против Хрватска.

.
“Прво ќе видиме кој ќе биде физички подготвен за тој натпревар. Најважно е да има што повеќе свежи играчи за четвртфиналето во среда. За тоа станува збор во моментов”, рече Јакобсен.

“Победата по секоја цена не доаѓа предвид, мора да бидеме подготвени за четвртфиналето. Секако дека ќе влеземе во игра и ќе се обидеме да извлечеме нешто од тоа, но не си поставуваме императив да победиме”.

Хрватска во понеделник од 20:30 часот игра против Данска
На крајот, данскиот селектор уште еднаш ги коментираше здравствените проблеми што им се случуваат на репрезентациите на Светското првенство.

“Не само што имаме цревен вирус. Хрватска е исто така погодена, Швеѓаните ги имаат истите проблеми како и Словенија. Веројатно има нешто да се направи со храната”, заклучи Јакобсен.

Да потсетиме, за да се пласира Хрватска во четвртфиналето, прво Катар мора да ја победи Аргентина во 18 часот во понеделник, а потоа Хрватска да го победи актуелниот светски првак Данче во 20 часот и 30 минути.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: