РАКОМЕТСП ЕГИПЕТ 2021

Словенците отпаднаа од домаќините на Светското првенство: „ќе ги гриземе јазиците и ќе молчиме …“

СЛОВЕНИЈА загуби од Египет во четвртфиналето на Светското првенство со ремито со Египет (25:25). Словенците имаа пет гола предност на почетокот на второто полувреме (15:10), но потоа му дозволија на домаќинот на натпреварувањето серија од 5-0 и враќање.

Словенечката репрезентација се жали на судењето, сметајќи дека домаќинот на натпреварувањето е турнат кон четвртфиналето. Тие се сомнителни и за тоа како цревниот вирус влијаел на дури осум словенечки ракометари.

„Би сакал да кажам многу, но знам дека не можам и ќе си го гризнам јазикот“, рече капитенот на словенечката репрезентација Јуре Доленец.

“Дадовме сè што имавме. Бевме уништени од нашите глупости, но и од други. Половина од нашиот тим беше во тоалетот ден пред натпреварот и на денот на играта. Тројца не можеа да играат. Некој недостигаше цело време … Тоа се случи и на Хрватите. Сето тоа е многу чудно за мене “.

Тренерот Врањеш е горд на борбеноста на тимот.

“Во ваква ситуација да одиграме ваква игра … Имавме осум играчи кои имаа здравствени проблеми. Во такви услови имавме шанса да победиме и мислам дека требаше да победиме. Изгубивме еден натпревар на целиот турнир и бевме елиминирани “.

Ракометарот Блаж Јанц не сакаше да го коментира судењето, само кратко рече: „Секој што го следи ракометот виде што се случи“.

Најконтроверзната ситуација се случи на пет минути пред крајот кога Словенците имаа напад за израмнување. Матиќ Сухолесник шутираше под фаул, но наместо седмерец за Словенците, топката му беше доделена на домаќинот, кој потоа отиде во два гола предност.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: