РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Франција ја совлада Португалија и се пласираше во четвртфиналето со сите победи!!!

РАКОМЕТИТЕ од Франција, Норвешка и Шведска се пласираа во четвртфиналето на Светското првенство во Египет.

Во директен судир, Франција ја совлада Португалија со 32:22 (16:12) и се пласираше во четвртфиналето, а со победа меѓу осум ги повлече Норвежаните.

Французите покажаа одлична игра, со осум погодоци на Дескат, а Португалците, кои беа само предводени од победата, беа предводени од Соарес со шест гола.

Франција е прва со максимални 10 бода, Норвешка има 8, а Португалија 6.

Исто така, немаше неизвесност во вториот натпревар – Шведска ја демолираше Русија со 34:20 (17: 8) и отиде понатаму. Пелас ги предводеше Швеѓаните со 7 голови, а Котов (5) ги предводеше Русите.

Домаќинот Египет исто така се пласираше од оваа група во четвртфиналето.

Египетските ракометари се пласираа во четвртфиналето на Светскиот куп откако во Каиро одиграа 25:25 (8:12) со Словенија.

Словенците беа елиминирани од Светското првенство, иако првото полувреме го добија со четири, а на почетокот на второто полувреме водеа со пет разлика. Домаќините на шампионатот успеаја да го надополнат тоа, а во средината на второто полувреме имаа постојан гол или две предност. Непосредно пред натпреварот, словенечкиот стожер и столб на одбраната Блаж Благотиншек се откажа поради болест, а половина од словенечкиот тим имаше проблеми со стомакот.

Санад (7) и Омар (6) најмногу им дадоа на Египќаните, а Јанц (6) и Зарабек (4) на Словенија.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: