РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Аргентинците ги слават своите ракометари: Гладијаторите ги фрлија на колена егзекутирани Хрвати

ХРВАТСКАТА машка ракометна репрезентација го загуби натпреварот од 2.коло од групата II од второто коло на Светското првенство во Египет од Аргентина со 19:23 (12:12) и со тоа практично ги загуби шансите за пласман во четвртфиналето.
Екипата на Лино Червар остана на пет бода, еден помалку од водечката Данска, која има натпревар помалку, а другиот Аргентина. Четвртиот Катар, кој го победи Бахреин со 28:23 во првиот натпревар на денот во оваа група, има четири бода. На дното се Јапонија со еден и Бахреин без бодови.

Во последното коло во понеделник, Хрватска ќе игра против Данска, додека Аргентина ќе игра против Катар. За да се пласира во четвртфиналето, на Хрватска најпрво ќе и треба помош од Катар, кој треба да ја совлада Аргентина, а потоа и бранителот на титулата.
Аргентинците слават
Во Аргентина владее сосема поинаква атмосфера, ракометарите славеа една од своите најголеми победи во историјата, а исто така ја слават и аргентинските медиуми.

Не е вообичаено на медиумите во земјите од Јужна Америка да даваат многу простор на ракометот, но овој пат тие направија исклучок и ги пофалија своите ракометари по големата победа.
“Ги оставивме Хрватите без гол 15 минути. Ние ги фрливме европските вицешампиони до колена и заминавме со 19:15 голови. После тоа беше готово. Хрватите беа погубени, тие не знаеја како да се вратат”, пишува La Nacion и додава:

“Часовникот отчукуваше, крајот чекаше, а тие неколку минути беа само работа за Аргентина. Нашите ракометари ги вложија душите и телата да го зачуваат тоа водство и да обезбедат историска победа”.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: