ФранцијаФУДБАЛ

Монако – Марсеј 3: 1. Ковач славеше со пресврт за четврта првенствена победа во низа!!!

Во 21-то коло од Лига 1, фудбалерите на Монако на домашен терен го совладаа Марсеј со 3: 1.
Избраниците на Нико Ковач го свртеа резултатот откако Марсеј поведе во 12-та минута преку Немања Радоњиќ, на кого му помагаше стоперот на хрватската репрезентација Дује Шалета-Кар.
Во следното коло, Монако ќе игра против Нант.
Марипан погоди за Монако во 47.минута, Аурелиен Тчуамени во 75.минута и Стеван Јоветиќ во првата минута од второто полувреме. За првите два гола на Монако асистираше Русинот Александар Головин.

Монако ја постигна четвртата првенствена победа во низа и е четврти тим во францускиот шампионат со 39 бода, само шест помалку од водечкиот ПС PS.

Во следното коло на последниот ден од јануари, тимот на Ковач ќе игра против Нант, додека Марсеј ќе се сретне со Рен претходниот ден.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: