Боречки спортови

Поарие го изненади Мек Грегор. Во втората рунда му го нанесе првиот нокаут во кариерата!!! (Видео)

СПЕКТАКУЛАРНИОТ настан УФЦ 257 заврши со изненадувачка победа на Дастин Поарие над Конор Мек Грегор во борбата за титулата на вечерта. По една година од последната борба, ирскиот борец беше изненадувачки поразен по враќањето во Октагон со нокаут, прв во неговата кариера.


Помина точно една година откако Конор Мек Грегор се врати во октагонот и по само 40 секунди борби ја разби легендата на Доналд Керорон. Тоа беше негово враќање во кафезот по долга пауза и пораз од Хабиб Нурмагомедов во борбата за титулата, по што најави уште две до три борби во 2020 година.

Две различни круга
Против Поарие, Мек Грегор беше видно подобар во првиот круг. Поаје успеа да го сруши во првата минута и да го задржи во клинч и на подот и на нозете до втората рунда, но тој не успеа да го наметне своето темпо, па Мек Грегор комбинираше неколку одлични удари и ја освои рундата.

Поаје изненади во втората рунда со една десна рака, проследена со серија удари од кои Мек Грегор не можеше да се врати во борбата. Кога стана, Мек Грегор спортски се збогуваше со Поарие и му ја честиташе победата.

Сподели: