ИталијаФУДБАЛ

Манџукиќ дебитираше во дебаклот во Милано. За малку ќе постигнеше гол во првиот контакт со топката!!!

МИЛАН претрпе тежок пораз на домашен терен против Аталанта во 19. коло од Серија А (0: 3). Тоа е втор и истовремено најтежок пораз за Милан оваа сезона.

Гостите поведоа во 26-та минута со голот на Ромеро на асистенција на Госенс, а на почетокот на второто полувреме Иличиќ погоди од белата точка за 2: 0. Марио Манџукиќ, 34-годишен хрватски напаѓач кој пристигна во Милано оваа недела како слободен играч, влезе во игра во 70-та минута и можеше да постигне погодок десет секунди подоцна, но гостинскиот голман го одбрани неговиот удар. До крајот на мечот, Аталанта имаше предност од три гола пред Запата. Анте Ребиќ, како и Манџукиќ, ги одигра последните 20 минути.

Единствената добра вест за Милан е што неговиот градски ривал Интер одигра 0: 0 против Удинезе, па Милан ја заврши првата половина од сезоната на првото место со два бода повеќе од Интер. Рома е трета со шест бода помалку. Бранителот на титулата Јувентус има десет бода помалку, но и два меча помалку.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: