РАКОМЕТСП КАТАР 2022

ОД 18 часот ХРВАТСКА – АРГЕНТИНА!!! Дувњак и Мартиновиќ сомнителни. Се игра за четвртфинале!!!

Ракометната репрезентација на ХРВАТСКА денес од 18 часот ќе одигра клучен натпревар за пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Египет. Противник е Аргентина, а во случај на победа, тимот на Лино Червар ќе обезбеди место меѓу осумте најдобри репрезентации во светот пред крајот на групната фаза.

Во тој случај, натпреварот против светскиот првак Данска во понеделник би се играл само за подобра позиција пред четвртфиналето. Сепак, доколку Аргентина ја изненади Хрватска, Червар и играчите ќе мора да играат против Данците.
Проблеми со стомачен вирус
Загрижувачки вести пристигнаа од Каиро еден ден пред натпреварот. Екипата на РТЛ, која е на лице место во Каиро, известува дека неколку репрезентативци на Хрватска се пожалиле на проблеми со стомакот, а во најлоша состојба се Иван Мартиновиќ и Домагој Дувњак.

Најпријатното изненадување на турнирот, одличното десно крило Иван Мартиновиќ го пропушти тренингот и беше претпазливо тестиран за коронавирус, но резултатот беше негативен.

Червар интервју:
“Останатите играчи се чувствуваат подобро, но тоа секако не е добра вест за националниот тим пред најважниот натпревар на турнирот досега.
“Ние ги почитуваме. Тие го играат својот прв натпревар со Симонет, многу важен играч на Монпелје, тој беше најдобриот играч на Фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите пред неколку години. Тие имаат амбициозен тим, одличен десен бек и стожер, тие се одлични во контранапади. Секоја грешка може да се казни. Треба да играме како вчера, цврсто во одбрана и да ја диктираме играта. Тактичката дисциплина исто така мора да биде совршена. Имавме неколку технички грешки вчера. Ако го задоволиме тоа, одиме до четвртфиналето. beе беше успех дури и тогаш, бидејќи не е мала работа да се влезе меѓу осумте најдобри на шампионатот. Но, ако го сториме тоа, тогаш нашите амбиции се менуваат “, рече Червар за Аргентина.”

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: