НБА

Зубац постигна осум поени во победата на Клиперс, Шаманич без минути

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс дојдоа до шестата последователна победа совладувајќи ја Оклахома Сити со 120: 106 на домашен терен, а хрватскиот центар Ивица Зубац постигна осум поени со шест скока и една блокада за победниците.

Феникс беше поразен од Денвер 126: 130 како домаќин, а Дарио Чарич не играше за „Санс“ поради безбедносни протоколи поврзани со коронавирусот. Сан Антонио беше поразен од Далас со 117: 122 во дербито во Тексас на домашен терен, а Лука Шаманиќ не доби можност да игра за Спарс.

Резултати:
ЛА Клиперс – Оклахома Сити 120: 106 (Ивица Зубац 14:54 мин, 8 к, шут 3/4, 6 с, 1 бл)

Шарлот – Чикаго 110: 123

Детроит – Хјустон 102: 103

Индијана – Орландо 120: 118 (продолженија)

Кливленд – Бруклин 125: 113

Филаделфија – Бостон 122: 110

Торонто – Мајами 101: 81

Минесота – Атланта 98: 116

Сан Антонио – Далас 117: 122

Феникс – Денвер 126: 130 (продолженија)

Сакраменто – Newујорк 103: 94

Портланд – Мемфис одложен

Милвоки – Вашингтон одложено

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: