Екстремни спортови

Скијачкиот спуст во Кицбил е откажан. Снегот и дождот ја направија патеката небезбедна

ОРГАНИЗАТОРИТЕ на трките од Светскиот куп во Кицбил, Австрија, беа принудени да го откажат денешното спуштање, кое требаше да започне во 11:30 часот на познатиот Штрајф, поради лошите временски услови.

Во текот на ноќта, снег и дожд паднаа во Кицбил и патеката, особено во долниот дел, каде врнеше, беше доведена во состојба што не гарантираше доволно безбедни услови за натпреварувачите.

Организаторите на славниот Ханенкам во петокот едвај успеаја да истрчаат спуст трка што првично требаше да се одржи една недела порано во Венген, Швајцарија, која испадна од организацијата поради зголемениот број на случаи со коронавирус.

Трката беше прекината двапати поради силните падови на Американецот Рајан Кохран Сигл и Швајцарецот Урс Криенбул, а потоа силниот ветер предизвика долга пауза. Сепак, триесетина скијачи успеаја да започнат, што беше доволно за резултатите од трката да бидат признати, па Швајцарецот Бит Феуз го освои победничкиот трофеј во Кицбил за прв пат во кариерата, откако четири пати заврши на второто место во славниот спуст.

Супервелеслалом беше закажан за во недела во Кицбил. Организаторите треба да донесат одлука до пладне што ќе се случи со остатокот од програмата на 81-то издание на Хахенкамма.

Сподели: