НБА

Погледнете како Дончиќ влегува во историјата на НБА со очајна игра со шутирање!!!!!

ЛУКА ДОНЧИЌ покажа дека великаните победуваат и постигнуваат историски подвизи дури и кога не играат извонредно.

Словенецот, инаку најдобар играч и стрелец на Далас, беше само петти стрелец на својот тим во победата над Индијана 124: 112.

За него постигна мизерни 13 поени, со подеднакво очаен удар. Тој шутираше само 5/15 од играта, а ги промаши сите три обиди за тројка.

Сепак, Дончиќ влезе во историјата на НБА лигата со толку исклучително скромен учинок, бидејќи со 13 поени имаше 12 скока и асистенции.

Така, на 21 година и веќе на почетокот на третата НБА сезона, тој достигна дури 30 трипл-дабл настапи во најсилната лига.

Така, Дончиќ стана играчот кој најбрзо дошол до тој подвиг. Пред него, само Оскар Робертсон успеа да го постигне тоа.

Сепак, кога ќе се земат предвид трипл-дабл натпреварите пред 22 години, Дончиќ има 30. Еден повеќе од Робертсон, Меџик и Леброн заедно.

Сподели: