РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Норвешка се спаси во последната секунда со голот за победа против Португалија!!!

Ракометната репрезентација на Норвешка ја победи Португалија во дербито на првото коло од второто коло на Светското првенство во Египет. Конечниот резултат беше 29:28 за Норвешка.

Скандинавскиот тим за прв пат се подели на позабележителна предност на крајот на првото полувреме кога поведе со три гола разлика. Торбјерн Бергеруд бранеше брилијантно во тој период.

Норвежаните повторно ги предводеше Сагосен со шест погодоци
Во второто полувреме, Норвежаните ја одржуваа предноста до пет минути пред крајот кога Португалецот израмни на 26:26. Сепак, во 27:27 часот, О’Саливен и Оверби постигнаа два гола по ред за Норвешка и се чинеше дека тоа е крајот на приказната. Сепак, Магалхаес го намали водството на гол разлика на две минути до крајот.

Португалецот го имаше и последниот напад, но Руи Силва ја погоди стативата. За Норвежаните најефикасен беше Сандер Сагосен со шест голови, додека кај Португалците најефикасни беа Мартинс и Портела со пет погодоци.

Швеѓаните и Белорусите играа подеднакво
Во следното коло во петок, Норвешка ќе игра против Алжир, а Португалија против Швајцарија. Франција, која е предводник на групата, ќе ги одмери силите со Исланд.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: