РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Феноменалниот Лазаров го совлада Чиле со осум гола и ја однесе Македонија во второто коло!!!

Во дуелите од 3.коло од првото коло на Светскиот ракометен шампионат во Египет, Русија ја совлада Јужна Кореја 30:26 (15:15), додека Македонија го совлада Чиле со 32:29 (16:17). Кирил Лазаров беше најдобриот играч со дури осум постигнати голови.

Русите со победата над Јужна Кореја префрлија три бода во втората фаза по ремито со Белорусија и победата над Словенија.

Северна Македонија влезе во шампионатот во последен момент, по откажувањето на Чешка ден пред почетокот, и по двата пораза со голема разлика од Шведска и Египет, денес обезбедија трето место и додавање против Чиле.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: