РАКОМЕТСП КАТАР 2022

ХРВАТСКА – КАТАР . Клучниот натпревар од првото коло, на Хрватска и треба победа!!!

ХРВАТСКА го игра последниот натпревар од првото коло на Светското ракометно првенство против Катар од 18 часот.

Во пресрет на овој натпревар, Катар е предводник на групата Ц со четири бода, додека Хрватска има еден бод помалку. Во директен судир на овој натпревар ќе се реши првото место, но и кој ќе пренесе повеќе бодови во второто коло. Катар ги победи Јапонија и Ангола во првите два натпревари, додека Хрватска има победа против Ангола и реми со Јапонците.

Хрватска и Катар досега одиграа само еден официјален натпревар и Катар славеше сензационално со седум бода на отворањето на Олимписките игри пред четири години.

Веќе е познато дека Аргентина и Данска од групата Д ги чекаат Хрватска и Катар во второто коло, додека третиот ривал ќе го дознаат денес по натпреварот помеѓу Бахреин и Конго. Во таа група Данците и Аргентинците имаат по четири бода и на директен натпревар ќе решат кој ќе пренесе повеќе бодови во второто коло.

Од второто коло, две репрезентации од секоја група се пласираат во четвртфиналето. Хрватска може да оди во втората рунда со четири бода (ако победи против Катар и Ангола слави денес), три бода (ако одигра нерешено со Катар и додавања на Ангола), два бода (ако загуби од Катар, а Ангола победи или одигра нерешено со Катар, а Ангола не поминува) или со само еден (губи од Катар со поразот на Ангола од Јапонија).

Пред натпреварот:
10:00 часот, Лино Червар, хрватскиот селектор, го коментираше фактот дека Катаране е предводен од легендарниот Валеро Ривера, харизматичен Шпанец со кого го освоија светското сребро во 2015 година како домаќин и дека тој има поголеми овластувања во националниот тим од самиот Čервар:

“Тој може да си го дозволи тоа. Може да го прекине шампионатот, може да се подготви, може да направи што било, и со нас е малку поинаку. Ние секогаш бевме во изолација, не дојдовме овде тотално интегрално, но спасивме што може. Мора да биде и таму. голема волја и дисциплина “.

9:00 часот на Хрватска и треба победа и триумф на Ангола против Јапонија со цел да го пренесе максималниот број на бодови во второто коло.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: