ИталијаФУДБАЛ

Неверојатната серија на голови на Ибрахимовиќ трае шест месеци!!!

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ ги постигна двата гола за победа на Милан (2: 0) против Каљари во рамките на 18-тото коло во Серија А. Така, тој постави свој рекорден гол, што е импресивно од многу пошироки размери.

Во 40-та година постигна повеќе историски погодоци.
Три месеци по неговиот 39-ти роденден и на првиот натпревар кој го играше како стартер во 2021 година, првиот гол на Ибрахимовиќ за Каљари беше играчот кој го постигна на официјалната игра во секоја од последните 23 години.

Покрај тоа, тој го постигна истиот гол на деветтиот натпревар по ред што го играше од самиот почеток. Златан успеа во тоа за прв пат откако играше во лигите на Петица. Потсетуваме, во својата богата кариера, Ибрахимовиќ играше во клубови од четири од петте најсилни лиги.

Подвигот и тековниот личен рекорд со девет последователни првенствени натпревари во кои тој погоди за Ибрахимовиќ е од многу начини импресивен. Тој дојде до тоа во 38/39 година. години, во една од најсилните лиги, и таа серија трае скоро половина година. Тој започна на 29 јули минатата година во Сампдорија, кога постигна два гола во претпоследното коло од минатата сезона. Во последниот додаде еден гол против Каliaари.

Корона и повредите жестоко го нападнаа, но тој е посилен
Златан продолжи во истиот стил и оваа сезона. Сепак, тој имаше големи проблеми со коронавирусна инфекција и повреди на мускулите и лисјата, но и покрај сето тоа, тој постигна гол на секој шампионски натпревар што го играше од самиот почеток.

Во првото коло ги постигна двата гола за победа против Болоња. Потоа се зарази и пропушти два гема поради короната. Неговото враќање беше импресивно. Двата гола за победа во дербито над Интер и потоа два гола во уште едно дерби, против Рома. Следуваа натпревари против Удинезе и Верона, со кои тој постигна по еден гол и уште едно дерби со два гола, против Наполи.

Потоа беше нападнат од споменатите повреди, поради што пропушти дури осум првенствени натпревари. Сепак, тој го одбележа своето враќање како првотимец со двата гола за победа на Каљари.

Тој постигна 15 гола на последните девет натпревари прекинати од инфекција и повреди.
Златан постигна дури 15 гола на последните девет натпревари во Серија А, кои ги играше во последните шест месеци, на кои пропушти десет натпревари поради повреди и болести.

Сподели: