РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Хрватски ракометари: Играме најдобро кога е најважно!!!

По почетниот шок и ремито со Јапонија и победата против Ангола, хрватските ракометари го имаат последниот натпревар од воведната група на Светското првенство во Египет во вторник, а противник им е Катар.

Катар започна да инвестира многу во ракометот во текот на изминатата деценија, наплатувајќи со сребро на СП 2015, на кое беше домаќин. Покрај тоа, тој има само уште еден пласман меѓу најдобрите осум на светските шампионати, но на хартија и на паркетот е убедливо најсериозен противник на Хрватска во воведната група во Египет.

Катар е вистински тест, особено за одбраната.
“Тие се добра екипа која веќе подолго време е во светот на ракометот. Тие го познаваат ракометот и тоа ќе биде добар испит за нас и за нашата одбрана. Ако сакаме резултат, мора да одиграме добар натпревар и да примиме што е можно помалку голови”, изјави Марко Мамиќ.

Јагањац дебитираше на Светското првенство
По неуспехот против Јапонија, селекторот Лино Червар го повика Халил Јагањац наместо Марин Шипиќ, кој првпат играше за Хрватска на големо натпреварување по девет минути против Чешка на Европското првенство во Загреб пред три години.

Standings provided by SofaScore LiveScore

“Првиот натпревар на големо натпреварување е секогаш посебен. Оној против Чешка беше друга работа, второто натпреварување, помина многу време и тогаш играв само одбрана. Сега добив шанса во двата правци и затоа играта беше посебна за мене, различно е кога играте и напад и одбрана “, рече Јагањац (22), најмладиот од нашата репрезентација во Египет.

“Јас сум секогаш близу до тимот, но знаете какви играчи има Хрватска на мојата позиција, кои имаат забележителна улога во најсилните европски клубови. Мило ми е што тука има тројца од мојата генерација, бидејќи тоа покажува дека има многу потенцијал. Се надевам дека ќе го направиме тоа.” да продолжам да добивам можност да напредувам со големите момчиња “, рече Јагањац, мислејќи на Мартиновиќ и Шарц, кои исто така се родени во 1998 година.

Сподели: