АнглијаФУДБАЛ

Ова не му се случи на Ливерпул веќе 15 години. Тој е само трет шампион со ваква црна серија!!!

ЛИВЕРПУЛ вчера одигра 0-0 на домашен терен со Манчестер Јунајтед и со тоа ја продолжи серијата од 68 натпревари во Премиер лигата на домашен терен без пораз, но падна на четвртото место во поредокот, соборувајќи го вториот рекорд и продолжувајќи со една негатива.

За прв пат по 42 натпревари, Ливерпул остана без погодок на домашен натпревар, но ова е нивни трет натпревар без погодок во низа и четврти последователен натпревар без победа.

 


На последните три натпревари Ливерпул одигра 0: 0 против Њукасл, загуби со 1: 0 во Саутемптон и сега повторно играше без голови против Јунајтед. На „црвените“ не им се случило од март 2005 година, три натпревари по ред да не постигнат гол, а ваква серија имале само двајца шампиони во историјата на Премиер лигата – Арсенал во 1998/99. и Лестер 2016/17.

По 18 натпревари, Ливерпул е четврти со 34 бода, три помалку од водечкиот Манчестер Јунајтед и еден помалку од Манчестер Сити и Лестер, а граѓаните имаат натпревар помалку.

Сподели: