АнглијаФУДБАЛ

Манчестер Сити го победи Палас и го зазеде второто место. Стоперот постигна два гола!!!

Фудбалерите на Манчестер Сити се пробија на второто место во поредокот на англискиот шампионат со убедлива победа на домашен терен со 4: 0 (1: 0) против Кристал Палас во мечот од 19-то коло.

Двоен стрелец беше Стоунс (26, 68), а Гундоган (56) и Стерлинг (88) додадоа по еден гол.

Манчестер Сити сега има 35 бода од 17 натпревари, два помалку со натпревар помалку од лидерот, градскиот ривал Манчестер Јунајтед, кој одигра 0-0 на гостувањето кај Ливерпул во големото дерби претходно во неделата, и третопласираниот Лестер Сити имаат ист број на бодови, додека четвртиот Ливерпул заостанува со еден поен.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: