ИталијаФУДБАЛ

ИНТЕР – ЈУВЕНТУС 2: 0 Интер го совлада Јувентус и се израмни на првото место со Милан!!!

Интер го победи Јувентус со 2-0 во 18-тото коло од Серија А и привремено се изедначи со Милан на првото место со завршена игра. Вечерва беспомошниот Јувентус остана на петтото место со овој пораз во дербито, со седум бода помалку од двоецот на Милан.

Интер беше многу подобар, поопасен и поконкретен тим сите 90 минути и можеше со поголема прецизност да слави поубедлива победа над Џузепе Меаца.

Поранешниот играч на Јувентус погоди за водство.
Во 13. минута Артуро Видал погоди за неговиот поранешен клуб од каде го доведе Интер. Стрелец беше Николо Барела. Видал најдобро се снајде пред Данило и погоди со глава од пет метри за водство. Интер потоа започна посилно да притиска и во 24-та минута италијанскиот шампион можеше да биде нокаутиран.

Ромелу Лукаку не постигна гол од ветувачка ситуација, Лаутаро Мартинез истрча по блокираната топка по одбраната на Шчесни, чиј удар отиде над голот.

Белгискиот центарфор создаде голема неволја на дуелите меѓу Кјелини и Леонардо Бонучи и со тоа им го отвори просторот на своите соиграчи кои не знаеја како да го искористат тоа на најдобар начин во првите 45 минути.

Барела асистираше и погоди за 2: 0
Интер во 52. минута го решава прашањето за победникот. Прецизната топка на Алесандро Бастони го пронајде Николо Барела во трката кој изби пред Шчесни и затропа под гредата за 2: 0.

Домашните доминираа до крајот на натпреварот и пропуштија уште неколку можности како онаа во 71. минута кога Лаутаро Мартинез погоди веднаш до левиот гол на гостинскиот гол.

Марсело Брозовиќ одигра 90 минути за Интер, Иван Перишиќ остана на клупата на домаќините на целиот натпревар.

Јувентус ќе се сретне со Болоња следната недела, Интер ќе игра против Удинезе претходниот ден.

Сподели: