НБА

Го исмеваа дека е дебел. Четири дена подоцна тој успеа, ги надмина Џордан и Леброн!!!

Ако некој успее да ги засени Кевин Дурент и неговите сезонски рекордни 42 поени и Никола Вучевиќ кој имаше 34 поени, 10 скока, седум асистенции и пет украдени топки, тогаш тоа беше учинок за историјата. Харден го стори токму тоа.

На првиот натпревар откако ја шокираше НБА со преселба од Хјустон во Бруклин, Харден ги предводеше Нетси до победата над Орландо со 122-115, правејќи подвизи за аналите на најсилната лига.


Харден постигна 32 поени, имаше 12 скока и 14 асистенции. Така тој стана седмиот играч во историјата на НБА кој го забележа своето деби со трипл-дабл. Тој влезе во елитно друштво во кое беа Расел Вестбрук, Елфрид Пајтон, Луис Лојд, он Шумате, Нејт Турмонд и Оскар Робертсон.
Сепак, ништо од горенаведените не успеа во она што Харден го направи во своето деби за Нетс. Тој стана првиот играч откако играше во НБА кој постигна трипл-дабл со 30 поени во неговиот прв настап за клубот.


Секако, ова се случи со типична потрошувачка на топка на Харден. Тој шутираше 8/18 од игра, и тројки 3/10. Тој беше далеку поефикасен со слободни фрлања, 15/13.

Интересно е да се спореди перформансот на Харден со шут со оној на Кевин Дурент. Тој излезе со 42 поени со далеку поуспешни 16/26 од играта и 5/8 за тројка.

Сепак, тоа не може да го засени фактот дека Харден дебитираше за историјата на НБА лигата. И тоа со маснотии .

Сподели: